5 prostych sposobów na poprawę jakości snu

Seksportal 9 stycznia 2017 0
5 prostych sposobów na poprawę jakości snu

Zdrowy sen – to jak jest ważny wiemy wszyscy. Niestety nadal niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest zachowanie jego prawidłowej jakości. W dzisiejszych czasach to trzeba przyznać – żyjemy nieregularnie. Pracując od rana do wieczora nie brakuje nam powodów do stresu, a to jest pierwszy krok do pogorszenia jakości snu. Zły sen z czasem może przynieść szereg groźnych dla zdrowia dolegliwości. Ważne więc, by im zapobiegać. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić 5 prostych sposobów na poprawę jakości snu.

Zacznij przed pójściem do łóżka

  1. Porządnie wywietrz swój pokój. Dobry sen jest wtedy, gdy dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość świeżego powietrza.
  2. Odpowiednia dieta. Tu w grę wchodzi przede wszystkim ostatni posiłek, który powinien być spożyty nie później, niż 2 godziny przed snem. Sama kolacja natomiast powinna być nie tylko pożywna, ale i lekka. W związku z tym należy ograniczyć przede wszystkim słodycze, słone przekąski, oraz dania z restauracji fast food. Należy także zminimalizować białko. Twój ostatni posiłek natomiast powinien zawierać jak największą ilość błonnika, stąd polecana jak największa ilość takich produktów jak: płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, warzywa, oraz owoce. Jeśli chodzi o napoje, to należy unikać przede wszystkim kawy, oraz alkoholu. W przypadku herbaty natomiast czarną, zawierającą teinę (która działa jak kofeina), najlepiej zamienić na zieloną.
  3. Ogranicz siedzenie przed telewizorem, komputerem, smartfonem, czy innego typu urządzeniem technologicznym, gdzie przede wszystkim ostre światło powoduje że zdecydowanie odchodzi nam ochota na sen. W zamian wato przy lekkim świetle poczytać dobrą książkę. Nie zaszkodzi również delikatna, relaksująca muzyka.
  4. Gorąca kąpiel – jeśli masz w domu wannę, po ciężkim dniu możesz pozwolić sobie na leżakowanie w wannie, ciepła kąpiel nie tylko odpręża ciało, ale i umysł. Jest to więc idealny sposób na redukcje stresu.
  5. Wygoda pod głową, a zatem ważne jest nie tylko to ile śpisz, ale i jak śpisz. W związku z tym zadbaj o to, aby Twoja poduszka gwarantowała Ci zdrowy sen niezależne od pozycji w której zasypiasz. W wielu przypadkach rozwiązaniem mogą być poduszki ortopedyczne. Istotna jest także wygoda materaca.

Skutki niedoboru snu

Niedobór snu, to niestety dolegliwość z którą aktualnie mierzy się wielu z nas. I choć początkowo jego objawy są dość niepozorne, to z czasem mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze dolegliwości.

Początkowym objawem niedoboru snu jest przede wszystkim ból głowy i uczucie rozdrażnienia, a także spadek koncentracji, co automatycznie przenosi się na wydajność w ciągu dnia. Z czasem mogą pojawić się omdlenia. Brak snu to jednak zwiększona podatność na różnego rodzaju infekcje, czy choroby przewlekłe. Zbyt duża ilość snu może doprowadzić również do depresji. Co ważne jednak jednym podstawowych objawów tej choroby jest bezsenność, dlatego jeśli czujemy, że nie możemy spać przez dłuższą ilość czasu powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5