Bakteryjne choroby pochwy to wstydliwy problem wielu kobiet. Najczęściej charakteryzują się świądem w okolicach intymnych a także upławami. Pomimo, że schorzenie jest stosunkowo powszechne to jednak lubi nawracać? Jak radzić sobie z bakteryjnym zapaleniem pochwy i jak go unikać?
Kłopotliwe infekcje
Waginjeozabakteryjna zwana jest inaczej infekcją bakteryjną pochwy. Może borykać się z nią każda kobieta, ponieważ dolegliwość jest powszechną. Jeśli pochwa jest w pełni zdrowa fizjologiczna wydzielina dróg rodnych jest bezwonna i bezbarwna. W chwili kiedy zostaje zaburzona równowaga bakterie stają się siedliskiem a tym samym głównym sprawcom kłopotów.
Za system obronny pochwy odpowiadają pałeczki kwasu mlekowego. Jeśli w organizmie jest ich zbyt mała ilość wówczas bakterie w nadmiernym stopniu się rozmnażają a następnie podrażniają śluzówkę pochwy i sromu. W ten sposób bardzo łatwo rozwija się stan zapalny.
Objawy zapalenia pochwy
Objawów infekcji pochwy jest kilka. Za główne należy uznać wydzielinę, która staje się szara, żółta, wodnista a także ma nieprzyjemny zapach. Taka wydzielina z pochwy świadczy o tym, że prawdopodobnie mamy do czynienia z bakteriami. Jeśli wydzielina przypomina biały twarożek, wówczas zachodzi podejrzenie że przyplątały się również grzyby.
Jak radzić sobie z infekcją
Wbrew pozorom walcząc z infekcją nie należy się często podmywać. Dzieje się tak dlatego, że w tej sytuacji może dojść do wypłukania naturalnej flory bakteryjnej. Dodatkowo składniki zawarte w płynach, mydłach, czy dezodorantach nie tylko podrażniają pochwę, ale także zmieniają jej poziom pH. Należy wiedzieć, że takiemu zakażeniu sprzyjają antybiotyki, suchość w pochwie, czy też zaburzenia hormonalne. Na infekcje narażone są także kobiety w ciąży.
Leczenie musi prowadzić lekarz ginekolog. To jakie leki będziemy przyjmować zależy od stopnia nasilenia choroby. Aby dobrać lek pobiera się próbkę wydzieliny, bada w ambulatorium a następnie dobiera adekwatne leki.