Choroby weneryczne – jak ich uniknąć?

Aneta R. 15 lutego 2019 0
Choroby weneryczne – jak ich uniknąć?

Choroby weneryczne to nadal częsta przypadłość, zwłaszcza wśród młodych ludzi preferujących zachowania ryzykowne i przypadkowe kontakty seksualne. Jest to delikatny i wstydliwy temat, a nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje. Choroby przenoszone drogą płciową wywołują bakterie, pasożyty, grzyby czy wirusy. Warto wiedzieć, że do zakażenia może dojść nie tylko w wyniku tradycyjnego współżycia, ale również podczas seksu analnego czy oralnego.

Kiedy dochodzi do zakażenia?

Czasem do zakażenia może dojść również poprzez używanie tych samych gadżetów erotycznych czy gąbki. Do grupy ryzyka należą osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych, niestosują prezerwatyw albo nadużywają substancje psychoaktywne, które z kolei pozbawiają hamulców moralnych i sprzyjają podejmowaniu ryzykownych, przypadkowych kontaktów seksualnych bez zabezpieczeń. Statystyki podają, że problem ten dotyczy najczęściej młodzieży miedzy piętnastym a dwudziestym czwartym rokiem życia, oraz mężczyzn homoseksualnych, którzy nie są w stałym związku. Jedną z najczęstszych chorób tego typu jest rzeżączka.

Chora matka – chore dziecko?

Znane są sytuacje, podczas których zakażenie następuje przy porodzie, gdzie chora matka zaraża dziecko. Charakterystycznym objawem zarówno u kobiet jak i mężczyzn jest ropny wyciek i bóle przy oddawaniu moczu. Mogą też wystąpić bóle podbrzusza. Kolejną groźną chorobą weneryczną jest kiła. Zwykle przebiega bezobjawowo, a nieleczona prowadzi do trwałych uszkodzeń w układzie nerwowym i krążenia a nawet do utraty wzroku. Następna w kolejce jest chlamydioza, która również przebiega bezobjawowo, ale groźne są jej powikłania. U mężczyzn powoduje zapalenie najądrza, a u kobiet zapalenie przydatków. Zarazić się można poprzez kontakt seksualny ale też przez kontakt z uszkodzoną skórą i błoną śluzową. Na dłuższą metę choroba ta prowadzi do niepłodności. Mało znana jest ziarnica weneryczna pachwin, co nie znaczy, że występuje rzadko. Jej pierwszymi objawami są liczne owrzodzenia i grudki bądź pęcherze na narządach płciowych. Choroba ta wywołuje bóle stawów oraz zapalenie węzłów chłonnych.

Najczęstsze choroby

W czołówce chorób przenoszonych drogą płciową jest wrzód weneryczny. Jest to choroba rzadko występująca w Europie, ale bardzo popularna w krajach rozwijających się. Charakteryzuje się powstawaniem bolesnych owrzodzeń wielkości ziarna soczewicy z czerwoną obwódką.  W powyższej klasyfikacji nie można pominąć tematu AIDS. Jest to groźna choroba, która rokrocznie zbiera potężne żniwo. Może przebiegać bezobjawowo nawet przez dziesięć lat. Powoduje upośledzenie odporności, przez co zwiększa częstotliwość zapadania na inne choroby typu gruźlica, zapalenie płuc czy nowotwory.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5