Czosnek leczniczy niezwykle ważny zwłaszcza w zimie

Aneta R. 31 stycznia 2017 0
Czosnek leczniczy niezwykle ważny zwłaszcza w zimie

Czosnek pospolity zna każdy, jednakże opisywany dziś przez nas czosnek niedźwiedzi jest o wiele mniej znany. Szkoda, bo podobnie jak jego popularny kuzyn ma znakomite właściwości lecznicze, co sprawia, że z całą pewnością warto włączyć go do swojej codziennej diety. Jest to obecnie bardzo ceniona przyprawa, nie tylko dodająca smaku ale również i zdrowia.

Kiedy kwitnie czosnek niedźwiedzi

Obecnie na terenie wielu krajów świata, między innymi w Chinach uprawa się czosnek niedźwiedzi niemalże masowo i na bardzo szeroką skalę. Już w 1992 roku ogłoszono go za roślinę, która ma właściwości lecznicze. Dziś cenią go nie tylko Chińczycy, ale także Niemcy, którzy cenią go ze względu na walory zdrowotne i smakowe. Można stosować go w postaci świeżej, jako dodatek do sałatek, kanapek czy też zup. Oferują go również tradycyjne sklepy z ekożywnością, zaś lekarze naturaliści stosują go jako znakomity i bardzo skuteczny lek. Na terenie Polski czosnek niedźwiedzi objęty jest ochroną.

Właściwości lecznicze czosnku niedźwiedziego

Warto wiedzieć, że czosnek leczniczy to nie tylko walory smakowe, ale i zdrowotne. Co więcej znajduje się w nich również wiele substancji czynnych. W składzie czosnku znajdują się olejki eteryczne, zaś najważniejsza jest aktywna siarka. To właśnie ona odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie przemiany materii. Często więc stosuje się ziele w chorobach pokarmowych, chorobach jelit, czy też w braku apetytu. Często możemy korzystać z czosnku ponieważ posiada bardzo dużą gamę enzymów które to są odpowiedzialne za odtruwanie organizmu z metali ciężkich, chemikaliów, czy też pestycydów.

Czosnek niedźwiedzi to również szereg witamin, minerałów, oraz składników, które są niezbędne aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jedną z najważniejszych jest adenozyna, która wykazuje właściwości jakie mają witaminy A, E oraz C. To ona pełni rolę utleniacza i niszczy wolne rodniki, które zapobiegają powstawaniu wielu chorób, w tym bardzo niebezpiecznych nowotworów.

 

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5