Czym grozi zbyt częste sięganie po antybiotyki

Aneta R. 31 stycznia 2019 0
Czym grozi zbyt częste sięganie po antybiotyki

Antybiotyki cieszą się znaczną popularnością zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym. W okresie chorobowym ciężko jest uniknąć ich stosowania. Dla większości z nas jest to „ostatni ratunek” w walce z chorobą, która nie dała się pokonać lekami bez recepty z apteki ani domowymi sposobami. Ulgę możemy odczuć już po zażyciu trzeciej dawki.

Kiedy sięgnąć po antybiotyk?

Warto jednak wiedzieć, że antybiotyk nie jest odpowiednim lekiem na przykład na grypę. Niewielu ludzi o tym wie, gdyż wielu z nich zgłasza się do lekarza z objawami grypy i wręcz żąda przepisania antybiotyku. W tym przypadku nie dość, że on nam nie pomoże to jeszcze może poważnie zaszkodzić. Stosując antybiotykoterapię trzeba pamiętać o odpowiedniej osłonie na żołądek i nie należy jej pomijać w okresie walki z chorobą. Istotna jest również informacja, że antybiotyk powinien być wybrany do końca, a nie odstawianie go, gdy poczujemy się lepiej. Powszechnym zjawiskiem jest też zażywanie antybiotyku w odpowiednich, stałych porach.

Antybiotyk kontra bakterie

Antybiotyk ma to do siebie, że zwalcza chorobotwórcze bakterie, ale też zwalcza inne mikroorganizmy korzystne dla naszego zdrowia. Długotrwałe stosowanie antybiotyku może znacznie osłabić układ mikroflory jelitowej, co z kolei osłabia naszą odporność w odniesieniu do wielu chorób, zwłaszcza tych cywilizacyjnych. Nie bez znaczenia jest też dieta. Podczas antybiotykoterapii powinniśmy sięgać po produkty bogate w białko oraz po wszelkiego rodzaju kiszonki. Po zakończeniu leczenia zwykle jesteśmy bardzo osłabieni i nie możemy się na niczym skupić. Właśnie dlatego warto zadbać o odbudowę mikroflory jelitowej, która pomoże nam odzyskać siły witalne naszego organizmu. Antybiotyki w niektórych chorobach są niezbędne i nie należy wstrzymywać się od ich zażywania.

Warto jednak wiedzieć, że czosnek i cebula to naturalne antybiotyki, które nie wywołują skutków ubocznych i są dostępne bez recepty w rewelacyjnych cenach, a niekiedy za darmo, jeśli posiadamy ich we własnych ogródkach.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5