Działanie olejków eterycznych. Jak wykorzystać pachnące olejki?

Seksportal 1 lutego 2018 0
Działanie olejków eterycznych. Jak wykorzystać pachnące olejki?

Olejki zapachowe najczęściej wykorzystuje się w aromaterapii lub jako naturalne substancje zapachowe w kosmetykach. Zastosowanie olejków eterycznych jest jednak o wiele szersze. Jak można je wykorzystać? Czy nadają się do masażu?

Najczęściej olejki eteryczne wspomina się przy okazji omawiania naturalnych metod leczenia. W zależności od rodzaju mają różne właściwości i leczą różne dolegliwości – od bólu głowy, przez problemy trawienne, aż po reumatyzm. Aromaterapia to główna gałąź, w której olejki eteryczne wykorzystuje się od… kilku tysięcy lat! Znane były już w starożytnych Indiach oraz Egipcie. Już wtedy opracowano różne techniki masażu olejami eterycznymi.

Działanie olejków eterycznych

W zależności od wyboru olejku możemy oczekiwać zupełnie innych właściwości. Oto najpopularniejsze olejki, które chętnie wykorzystuje się w aromaterapii lub pielęgnacji:

• olejek lawendowy – działa uspokajająco, łagodzi bóle i zmniejsza cellulit,
olejek cytrynowy – reguluje wydzielanie sebum, działa bakteriobójczo i tonizuje,
olejek sosnowy – wzmacnia odporność, pobudza krążenie skórne i odżywia,
olejek z drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie, oczyszcza, zmniejsza trądzik,
olejek miętowy – działa przeciwbólowo, przynosi ukojenie i odświeża,
olejek różany – łagodzi podrażnienia, przywraca elastyczność, regeneruje i nawilża.

Jak wykorzystać olejki eteryczne?

Dobre olejki eteryczne sprawdzają się nie tylko w aromaterapii, choć najczęściej wykorzystuje się je w dyfuzorach lub kominkach zapachowych. Rozsiewając swój zapach wprowadzają odpowiedni nastrój, działają uspokajająco, relaksują i mogą rozwiązywać problem bezsenności. Działanie olejków eterycznych nie ogranicza się jednak tylko do tego. Z powodzeniem można je wykorzystać w pielęgnacji, choć trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością. W nadmiarze mogą podrażniać.

Olejowanie włosów – oleje eteryczne mają bardzo ciekawe właściwości kosmetyczne, ale niekoniecznie dobrze sprawdzają się do olejowania włosów. Samodzielnie lepiej stosować je na samą skórę głowy, aby pobudzić krążenie i np. przyspieszyć wzrost włosów. Jeśli jednak chcemy zastosować olejki zapachowe na włosy, najlepiej sprawdzą się w miksie z innymi olejami.

• Masaż ciała – nie ma większych przeciwwskazań do stosowania olejków eterycznych na skórę, dlatego można wykorzystać je do masażu relaksująco-leczniczego. Z jednej strony aromat olejków odpręża i rozluźnia, a z drugiej strony działanie olejków eterycznych ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Takim sposobem możemy się np. pozbyć bólu lub napięcia mięśniowego.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5