Jaką dietę należy zastosować w depresji?

Seksportal 23 maja 2017 0
Jaką dietę należy zastosować w depresji?

Depresja, pomimo że jest chorobą psychiczną to jednak wymaga prawidłowej diety, ponieważ istnieje zależność pomiędzy dietą ubogą a rozwojem owej choroby. Adekwatnie dobrana dieta bogata w selen, kwasy tłuszczowe omega 3 a także witaminę B12 i kwas foliowy, prowadzi do poprawienia nastroju i niweluje apatię.

Dieta w profilaktyce i leczeniu depresji

Jeśli borykamy się z depresją powinniśmy pamiętać, aby nasza dieta zawierała jak najmniejszą ilość słodyczy. Owszem poprawiają nam one humor i samopoczucie, jednakże czynią to na krótko. Po kilku chwilach następuje ponowny spadek nastroju.

Wiele osób uważa, że dieta nie ma nic wspólnego z depresją. Pomimo, że dieta nie wywołuje depresji, to jednak jej przeciwdziała a nawet jest wstanie ją wyleczyć. Odpowiedni sposób żywienia sprawia, że możemy wspomóc leczenie farmakologiczne i psychoterapię.

Czym objawia się depresja?

Depresja to przede wszystkim zaburzenia nastroju. Objawia się negatywnymi myślami, smutkiem, niepokojem, lękiem, problemami ze snem a także spadkiem apetytu. Owe cechy wywołują również zmniejszoną koncentrację, zdolności poznawcze, niechęć do pracy i nauki.

W leczeniu depresji stosuje się szereg form, jednakże najczęściej są to środki farmakologiczne i psychoterapia. Jedną z alternatywnych metod leczenia depresji jest dietoterapia. Okazuje się, że dieta uboga w witaminy, kwasy tłuszczowe omega 3 i w składniki mineralne, zaś obfitująca w cukier, prowadzi do pogłębienie się depresji a także niemożliwości jej wyleczenia.

Kwasy omega 3 w walce z depresją

W mózgu znajduje się największa zawartość tłuszczu, zaś istota szara składa się aż w 50% z tłuszczu. W tej liczbie kwasów tłuszczowych omega 3 jest około 33%. Obecnie niedobór kwasów omega 3 ściśle wiązany jest z powstaniem depresji a także niemożliwością jej skutecznego leczenia. W przypadku leczenia zaburzeń depresyjnych polecana porcja spożywania omega-3 i omega-6 w wynosi 1:1.

Kwas foliowy dla lepszego działania leków

Osoby które chorują na depresję na ogół cechują się bardzo niskim poziomem kwasu foliowego w osoczu a także w czerwonych krwinkach. Ten niedobór objawia się właśnie zaburzeniami psychicznymi i depresyjnymi. Jeśli w naszym organizmie jest zbyt mała ilość kwasu foliowego, wówczas zwiększa się stężenie homocysteiny czyli aminokwasu, który oddziałuje niekorzystnie na organizm. Następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych, a także zwiększa działanie miażdżycorodne. Tym samym zmniejsza się skuteczność leków które stosuje się w walce z depresją.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5