Kobiecy sposób na samoobronę

Seksportal 3 stycznia 2017 2
Kobiecy sposób na samoobronę

Kobiety nie są już uważane za słabą płeć. Świadomość na temat walki i obrony własnej jest coraz większa, a panie coraz częściej wybierają się na kursy samoobrony i uczą posługiwać narzędziami, które mogą obezwładnić nawet dorosłego, silnego mężczyznę.

Kursy samoobrony dla kobiet

Pod koniec 2016 roku ruszyły darmowe kursy organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Instruktorzy Wojska Polskiego uczą Polki, w jaki sposób mogą bronić się przed napastnikiem w razie niespodziewanego ataku. Projekt obejmuje bezpłatne szkolenia organizowane w 30 miastach w Polsce, m.in. w: Gdyni, Krakowie, Koszalinie, Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Projekt będzie realizowany do 3 czerwca 2017 roku.

Jakie są warunki udziału w darmowym kursie?

 • Kandydatka musi mieć ukończone 18 lat,

 • musi mieć polskie obywatelstwo,

 • przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w zajęciach,

 • przedstawić pisemne oświadczenie o odstąpieniu od roszczeń w stosunku do Ministerstwa Obrony Narodowej w razie kontuzji,

 • posiadać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Kursy samoobrony organizowane są także przez szkoły walki – warto wziąć w nich udział, ponieważ uczą nie tylko sposób na obronę przez walkę wręcz. Instruktorzy często pokazują, jak używać narzędzi do samoobrony, takich jak paralizator, kubotan czy gaz pieprzowy.

samoobrona

Najpopularniejsze narzędzia do samoobrony dla kobiet

Legalne środki do samoobrony są tanie i łatwo dostępne. Możemy wybierać spośród wielu dostępnych na rynku i dopasować taki, który będzie dla nas najlepszy i najprostszy w obsłudze. Jakie są najczęściej wybierane narzędzia?

 • Gaz pieprzowy. Legalny, tani, skuteczny. Gazy można kupić już od 20 złotych. Na ich zakup nie potrzeba zezwolenia – wystarczy mieć ukończone 18 lat. Na rynku dostępne są różne rodzaje gazów: stożkowy (w formie mgły – nie trzeba dokładnie celować w twarz napastnika), strumieniowy (jest mniej podatny na warunki atmosferyczne, ale należy wycelować bardzo precyzyjnie) oraz w formie żelu lub piany (po kontakcie ze skórą zwiększa swoją objętość i przykleja się do skóry).

 • Paralizator – najczęściej wybierany środek po gazie pieprzowym. Do jego zakupu także nie potrzeba zezwolenia, a jedyny warunek to ukończenie 18 lat. Jest to urządzenie obronne, które razi napastnika prądem o dużym napięciu, ale niskim natężeniu. Jest wyposażony w dwie elektrody, przez które przepływa prąd. Dobrej jakości urządzenie można kupić za około 150 do 300 złotych.

 • Pałka teleskopowa – wykonana jest najczęściej z lekkiego, mocnego materiału, rozłożona może mieć długość od 40 do 70 centymetrów. Złożona pałka bez problemu mieści się w kieszeni czy torebce. Działa jak przedłużenie ręki i zwiększa siłę ciosu. Pałki dla kobiet są zazwyczaj nieco lżejsze i krótsze, jednak mimo tego są równie skuteczne, jeśli nauczymy się nimi posługiwać.

 • Kubotan – narzędzie wywodzi się z Japonii. Jest to podłużny walec o długości do 15 centymetrów. Może być wykonany z metalu, plastiku czy drewna. Często wyposażony jest w kółeczko, dzięki któremu można go zawsze nosić przy kluczach. Kubotanem uderza się we wrażliwe części ciała napastnika, zadając mu ból stożkowatym zakończeniem kubotanu.

2 komentarze »

 1. Kriss 3 stycznia 2017 at 09:34 - Reply

  Bardzo ciekawe, myślę, że rady przydatne dla wielu Pań.

  • Jarek S. 23 października 2017 at 16:55 - Reply

   dzięki, staramy się poruszać możliwie najszerszy zakres tematyczny 😉

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5