Komunikacja w związku

Aneta R. 27 stycznia 2016 0
Komunikacja w związku

Oczywiście, nie jest nowością, że konflikty zdarzają się w każdym związku, w każdym małżeństwie. Nie są kłopotliwe, jeśli wiemy, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Co innego, kiedy nie potrafimy rozmawiać z naszą drugą połówką, ponieważ skrywane urazy i brak dialogu sprawia, że kryzys wciąż się powiększa a wreszcie prowadzi do rozstania.

Idealne związki?

Niestety idealne związki po prostu nie istnieją, dlatego nawet najsilniejsze zauroczenie nie zagwarantuje nam, że z naszym partnerem stworzymy więź bez kłótni oraz problemów. Na początku związku zawsze patrzymy na siebie przez różowe okulary, a zadurzenie sprawia, że uważamy ukochaną osobę za wyjątkową i pozbawioną wad. Jednakże wraz z upływem czasu, zaślepienie mija, a my zaczynamy dostrzegać nieco więcej aniżeli na początku. I tu właśnie dochodzi do pierwszych nieporozumień.

1

Kiedy sielanka dobiegnie końca…

Sielanka w każdym związku prędzej czy później dobiega końca, a może wywołane być to z wielu różnorodnych powodów. Najczęściej jednak to właśnie trudność w komunikacji sprawia, że nasz związek się rozlatuje. Podstawowym błędem, jaki popełniamy jest to, że nie chcemy ani słuchać ani rozmawiać. Co więcej realizujemy odrębne cele, przestajemy dopasowywać się do partnera i zaczynamy żyć powoli swoim własnym życiem. Relacje zaczynają się coraz bardziej psuć, dlatego jeśli chcemy uratować związek, to ostatnia szansa, aby zacząć działać.

2

Sztuka dialogu

Kryzys w małżeństwie spowodowany jest zaburzoną komunikacją. Kiedy nie słuchamy partnera, staramy się narzucić mu swoje własne racje, nie jesteśmy asertywni, lecz przeciwnie, każdego dnia walczymy o swoje oraz skrywamy żale, osłabiamy związek i prowadzimy do jego destrukcji. Bardzo często postępujemy tak samo jak nasi rodzice, co oznacza, że jeśli matka jest apodyktyczna, my cechę tą również wnosimy do swojej nowej rodziny. Wystarczy jedynie poprawić domową komunikację, a część problemów z całą pewnością się rozwiąże. Jeżeli jednak wszystko zawodzi, nie potrafimy się ze sobą porozumieć, czasem warto skorzystać z profesjonalnej terapii i uratować swoje małżeństwo.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5