Maca – starożytne superfoods Inków na energię i potencję

Seksportal 15 lipca 2016 0
Maca – starożytne superfoods Inków na energię i potencję

Maca to roślina pochodząca z peruwiańskich Andów. Uprawiana przez rdzennych Indian od ponad 2000 lat, dziś zdobywa rozgłos dzięki swoim unikalnym właściwościom. Należy do superfoods, czyli żywności o bardzo wysokiej wartości odżywczej. Chyba każdy słyszał już o korzeniu maca, jednak warto mu się bliżej przyjrzeć i opisać jego właściwości. Posiada łatwo przyswajalne białko, dodaje energii, wpływa na koncentrację i pamięć, poprawia również sprawność seksualną. To tylko wycinek jego zalet.

Maca (Lepidium meyenii) jest rośliną cenioną głównie za swój korzeń. Pochodzi z peruwiańskich Andów. Uprawiana jest na sporych wysokościach, od około 3500 m. Należy do najwyżej uprawianych roślin przeznaczonych do spożycia. Radzi sobie dobrze na podłożu skalistym, na nieurodzajnych glebach i w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Do dzisiaj maca jest nadal bardzo cenionym pożywieniem rdzennych mieszkańców Andów. Korzeń macy jest wielkości rzodkiewki. Jest to najcenniejszy element tej rośliny.

jak wygląda korzeń maca

Wpływ korzenia maca na potencję

Wstępne badania potwierdzają, że korzeń maca posiada pozytywny wpływ na sprawność seksualną. Dzieje się tak głównie za sprawą wysokiej zawartości argininy. Arginina jest głównym składnikiem białka płynu nasiennego. Korzeń maca posiada bardzo bogaty aminogram. Dostarcza człowiekowi wszystkich niezbędnych aminokwasów. Białka te są również dobrze przyswajalne. Dodatkowo arginina odpowiada za wzrost liczby i ruchliwości plemników oraz za zwiększenie dopływu krwi do organów płciowych, u obu płci. Korzeń maca wpływa więc pozytywnie na potencję, jednak nie wpływając na poziom hormonów płciowych. Obecnie w wielu krajach, także Polsce, wysuszony korzeń macy jest składnikiem niektórych suplementów diety na potencję.

korzeń maca w proszku

Energia i pobudzenie

Korzeń rośliny posiada udowodnione działanie pobudzające, zwiększające energię, jasność umysłu i koncentrację. Posiada w swoich składzie substancje, które posiadają działanie zbliżone do ludzkich hormonów. Stabilizują poziom energii organizmu, nie będąc przy tym typowym stymulantem jak alkaloidy, takie jak kofeina. Sproszkowany korzeń macy jest częstym składnikiem pobudzających suplementów diety dla  sportowców, a także bardziej popularnych napojów energetycznych. Dodatkowo pozytywne działanie rośliny wzmaga wysoka zawartość witamin, zwłaszcza tych z grupy B – B1, B2, B3, oraz C. Polecana jest osobom, które narażone są na działanie stresu lub posiadają obniżoną odporność, np. z powodu przebytej choroby.

korzeń maca na wzrost mięśni

Korzeń maca na masę mięśniową?

W Peru korzeń maca jest nie tylko tradycyjnym jedzeniem. Uznawany jest także za środek wspomagający budowę masy mięśniowej oraz podnoszący wytrzymałość. Naukowcy wstępnie potwierdzają te informacje. Za efekt anaboliczny odpowiedzialna jest obecność steroli, których działanie jest częściowo podobne do działania sterydów anabolicznych. Jest jednak oczywiście o wiele słabsze. Wydaje się jednak uzasadnionym używanie sproszkowanego korzenia mama jako surowca dodatkowego w produkcji suplementów dla sportowców, których celem jest zwiększanie i utrzymywanie suchej masy mięśniowej.

Pomimo faktu, że maca posiada bardzo wiele pozytywnych właściwości, nie powinniśmy przesadzać z ilością jego spożywania. Generalnie nie zaleca się jeść więcej niż 2 łyżki stołowe sproszkowanego korzenia w ciągu doby. Dodatkowo warto jest robić sobie przerwy i odstawiać ten suplement. Przyjęło się uważać, że po miesiącu stosowania korzenia wypada zrobić tydzień przerwy. Nie oznacza to, że narażamy się na poważne skutki uboczne. Po prostu warto zachować umiar i złoty środek, gdyż nawet pozytywne produkty w nadmiarze mogą negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5