Mity na temat opalania

Aneta R. 4 lipca 2017 0
Mity na temat opalania

Dawniej opalenizna była oznaką statutu społecznego. Na ogół więc robotnicy opalali się najbardziej intensywnie. Kobiety ze sfer wyższych unikały słońca, ponieważ opalona skóra kojarzyła się im z czymś prostackim i niemodnym. Jasna skóra była charakterystyczną cechą elit. Sytuacja ta zmieniła się jednak w XX wieku kiedy to opalenizna została uznana synonimem zdrowia i urody. Dziś jednak rośnie świadomość społeczna na temat zagrożenia związanego z opalaniem. Warto więc zadać pytanie czy opalanie naprawdę szkodzi?

  • Solarium jest zdrowsze niż słońce?

Dawka promieniowania UV w solarium jest o wiele większa aniżeli na słońcu. Tym samym solarium działa niekorzystnie na skórę, sprawia, że łatwiej się starzeje, a nawet może pojawić się nowotwór skóry.

  • Krem z filtrem uchroni nas przed nowotworem skóry?

Kremy z filtrem, nawet te bardzo wysokiej jakości nie zapobiegają powstawaniu nowotworów. Jeśli wiele czasu spędzamy na słońcu, wówczas nie tylko dochodzi do oparzeń, ale także prawdopodobieństwo zachorowania na czerniaka będzie rosło.

  • Czy istnieją blokery promieni słonecznych?

Nazwa bloker promieni słonecznych jest jedynie chwytem marketingowym. Nie istnieją kremy które całkowicie blokują promienie UV. Oczywiście warto dobrać odpowiedni filtr, a zwiększymy swoje szanse na zachowanie zdrowia, a równocześnie będziemy cieszyć się piękną opalenizną.

  • Czy schodząca po opalaniu skóra może być groźna?

Schodząca skóra to wynik oparzenia słonecznego. Jego pierwszym objawem jest zaczerwienienie. Powtarzanie często takiej sytuacji może powodować ryzyko zachorowania na czerniaka. Im poważniejsze i częstsze są oparzenia, tym ryzyko to staje się bardziej prawdopodobne.

  • Słońce jest niebezpieczne tylko w południe?

Nadmierne opalanie się jest szkodliwe przez cały czas, nie tylko w godzinach kiedy słońce staje się najbardziej intensywne. Pomiędzy godziną 10 a 14 należy unikać eksponowania skóry na słońce. W kolejnych godzinach również warto z umiarem zażywać kąpieli słonecznych.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5