Roślina, która uchroni Cię przed kleszczami

Aneta R. 3 czerwca 2017 0
Roślina, która uchroni Cię przed kleszczami

Kleszcze z roku na rok stają się coraz większą plagą. Sieją strach ponieważ mogą nas zarazić znaczną ilością groźnych chorób, a przede wszystkim boreliozą. Stosujemy maści, spraye i szereg sztucznych środków, aby odstraszyć przeciwnika. Tymczasem pomoże nam zwykła roślina, którą zbierzemy na łące.

Wrotycz, broń w walce z kleszczami

Roślina, która ma niesamowitą moc walki z kleszczami to wrotycz pospolity, występujący na terenie Europy i Azji. Charakterystyczny jest jego silny, przypominający kamforę zapach. Nie tylko roślina ta posiada działanie antynowotworowe, antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, ale także skutecznie chroni przed kleszczami. Ludzie nie wyczuwają zapachu wrotyczu kiedy zastosujemy go na skórze, jednakże  kleszcze mocno odczuwają go a także unikają.

Jak działa wrotycz?

Wrotycz można spotkać w bardzo łatwy sposób, ponieważ pospolicie rośnie na łąkach i polach. Posiada podłużne liście zaś kwitnie żółtym kwieciem w okresie od lipca do września. Wrotycz cechuje się właściwościami leczniczymi, jednakże wiedzieć trzeba, że przyjmowany w zbyt dużych dawkach może mieć oddziaływanie trujące.

Aromat wrotyczu, przypominający kamforę bardzo nie lubią owady, co sprawia, że zastosować go można w chwili kiedy chcemy odstraszyć:

  • kleszcze,
  • komary,
  • mszyce,
  • muchy,
  • mrówki,
  • mole,

W dawnych czasach roślina ta stosowana była również do opatrywania ran, ponieważ wykazuje się silnymi właściwościami bakteriobójczymi. Stosować ją można również w leczeniu trądziku, a także z pomocą odpowiedniego wywaru wspomagać pracę przemiany materii. Stosując wrotycz zmieszany z octem możemy skutecznie zwalczyć wszawicę.

Wrotycz uchroni Cię w czasie spacerów

Wybierając się do lasu, na łąkę czy nawet w miasto wszędzie może czyhać na nas kleszcz. Warto uniknąć z nim spotkania, ponieważ może stać się przyczyną groźnej choroby. Lepiej zapobiegać niż leczyć i w tym celu należy spryskać ciało naparem z wrotyczu. Można kupić go w każdym sklepie zielarskim, ale również sporządzić samodzielnie w domu.

 

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5