Shibari – wyższa sztuka wiązania

Seksportal 23 lipca 2018 0
Shibari – wyższa sztuka wiązania

Dla większości ludzi bliskość równoznaczna jest z klasycznym zbliżeniem, a sięganie po nietypowe rzeczy to temat tabu. Znajdą się wśród nas również tacy, dla których eksperymentowanie w sypialni jest nieodłączną częścią zacieśniania więzi. Co jeśliby wziąć to dosłownie i za pomocą liny zacieśnić więzy wzajemnego zaufania i uczucia? Takich wrażeń możemy szukać w shibari.

Tortury wojenne, czy łóżkowe przyjemności?

Sztuka shibari nie jest nowym wynalazkiem. Korzenie jej sięgają aż do japońskiej epoki Edo (1603-1867). Wywodzi się z hojōjutsu – sztuki walki. Polegała ona na unieruchamianiu przy użyciu liny lub sznura jeńców wojennych. Jej zastosowanie przez wieki uległo znacznej transformacji. Obecnie, za ojca sztuki shibari uznawany jest japoński malarz Seiyu Itoh. W latach 50. XX wieku zaczął on w swoich dziełach przedstawiać wizerunki związanych linami kobiet. Ze względu na renomę i uznanie, jakie miał jego działalność nie była utożsamiana z pornografią. W jego obrazach skupiano się na emocjach odbiorcy i pięknie ludzkiego ciała. Na przestrzeni lat sztuka shibari przeniosła się w sferę seksualności, zakorzeniając się w świadomości społecznej jako  sztuka wiązania w celach erotycznych.

Shibari, czyli wzmacnianie więzi przez więzy

Shibari to miłosna sztuka wiązanie ciała, wymagająca umiejętności posługiwania się liną jako narzędziem prowadzącym do przyjemności obojga partnerów. Liny stają się gadżetem, służącym do zabaw erotycznych kochanków, pragnących wprowadzić do swojej sypialni nieco pikanterii. Esencją wiązania jest tworzenie emocji i wzajemne przekazywanie energii. Duże znaczenie w tej dziedzinie ma elegancja ruchu, sprawność fizyczna oraz całkowite skupienie na partnerze. Shibari to sztuka dwuosobowa, w której relacje rozkładają się na zasadzie wiążący-wiązany, dominujący-uległy. To intymna sytuacja, w której współgrają dotyk, nacisk, nagość, zawierzenie się wiązanego partnera umiejętnościom i działaniom wiążącego. Dziś wartość estetyczna shibari nie traci znaczenia. Wychodzi poza granice sypialni i prezentowana jest na festiwalach shibari, gdzie liczą się również umiejętności gimnastyczne, a widowisko przyjmuje cyrkowe zabarwienie.

Czego wymaga od nas sztuka shibari?

Shibari na poziomie początkującym nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wystarczy kilka odcinków sznurka. Ćwicząc jednak bardziej profesjonalne węzły najlepiej zaopatrzyć się w linę z włókien naturalnych, głównie jutowych lub konopnych o grubości 6-8mm. Linka stworzona specjalnie do shibari kosztuje ok. 150 zł. W Polsce znaleźć już można warsztaty o tematyce shibari. Za jeden dzień 8 – godzinnych zajęć zapłacimy 100-300 zł w zależności od stopnia zaawansowania.

Shibari jest oryginalną dziedziną miłosnej sztuki cielesności i u każdego może wywoływać inne doznania. Tym jednak co łączy jej istotę jest zaufanie, jakim obdarzamy osobę prowadzącą linę oraz intymność, tworząca się między partnerami.

Shibari jest sztuką i o tym powinno się pamiętać przede wszystkim.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5