Skąd bierze się masochizm?

Aneta R. 8 listopada 2017 0
Skąd bierze się masochizm?

Masochizm określić można jako odczuwanie przyjemności seksualnej, podniecenia z doznawania cierpienia i bólu. Osoby, które lubią seks o podłożu masochistycznym bardzo często mają kłopoty z funkcjonowaniem w społeczeństwie, związku partnerskim, ponieważ ich fantazje seksualne są nietypowe.

Osoby o masochistycznych upodobaniach bardzo często szukają partnerów seksualnych, którzy podobnie jak oni, lubią w czasie seksu odczuwać ból i cierpienie, bądź też osób, które po prostu godzą się na tą sytuację. Partnerka lub partner masochisty wcale nie musi odczuwać podniecenia poprzez ból, lecz po prostu w sypialni może przyzwyczaić się do takiej sytuacji, a więc do bicia, czy też poniżania słownego. Niekiedy sytuacja wymyka się spod kontroli i partner masochisty po prostu nie ma sytuacji wyjścia. Pomimo, iż nie sprawia mu to przyjemności, czuje się do seksu zmuszony.

Skąd wynika masochizm?

Nie ma jednej, określonej przyczyny skąd bierze się masochizm. Skłonność tą mogą wywoływać tłumione i ukrywane fantazje erotyczne. Jeżeli nasze seksualne fantazje nigdy nie zostają wcielone w życie, wówczas narasta napięcie, a tym samym może mieć ono brutalny charakter. Kumulacja sprawia, że napięcie musi zostać wyładowane, a to objawić się może masochizmem. Niekiedy przyczyną zaburzenia seksualnego może być również podłoże psychiczne. Niekiedy masochizm ujawnia się już w dzieciństwie i w dorosłym życiu staje się realny.

Jak rozpoznać masochizm?

Sygnałem, że możemy borykać się z problemem masochizmu są fantazje seksualne, których nie udaje nam się wprowadzić w czyn. Objawem jest również chęć odczuwania bólu, upokorzenia i cierpienia. To właśnie te elementy sprawiają nam przyjemność. Problem staje się poważny, kiedy dochodzi do prób samookaleczenia lub okaleczenia partnera. Wówczas zaburzenie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie i staje się uciążliwe.

Czy masochizm można wyleczyć?

Masochizm utrudnia odbycie normalnego stosunku seksualnego, ponieważ zaciera granicę między fantazją a rzeczywistością. Niezwykle ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie zaburzenia i podjęcia psychoterapii. Niekiedy podawane są również leki. Nie można zaburzenia leczyć samodzielnie, zawsze niezbędna jest pomoc lekarza.

 

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5