Skąd się wzięły poliamoria i wolna miłość?

Aneta R. 16 lipca 2017 0
Skąd się wzięły poliamoria i wolna miłość?

Trend wolnej miłości, wbrew pozorom jest stary jak świat. Oczywiście trudno wracać do igraszek plemiennych, które odbywały się pod palmami, czy też orgii w Polsce za czasów króla Augusta II Mocnego. Miejscem narodzin wolnej miłości jest Nowy Jork.

Społeczność wolnej miłości

Na terenie Nowego Jorku powstała społeczność Oneida, która mocno wierzyła w ideę wolnej miłości. W owej wspólnocie każdy z każdym mógł uprawiać seks, zaś zaborczość była bardzo źle odbierana. Co więcej, kobiety po menopauzie zachęcane były aby wprowadzać w życie seksualne młodych mężczyzn. Wówczas to jeszcze nikt nie mówił o poliamorii, bowiem ona pojawiła się około 100 lat później.

Poliamoria to miłość do więcej niż jednej osoby

Tłumacząc zjawisko poliamorii możemy rzec, że oznacza to kochać więcej niż jedną osobę. Tpo stosunki seksualne, które to mogą występować w dowolnej kombinacji. Termin ten opracowała Gmina kerista w 1971 roku. Gmina przyjmowała wszystkie osoby, które chciały prowadzić niczym nieograniczone życie seksualne.

Hipisowska odtrutka

W latach  70 tych XX wieku wolna miłość stała się symbolem hipisów, którzy chcieli pokonać skostniały konserwatyzm pamiętającego swoich rodziców. Młodzieżowy bunt przerodził się w uprawiany na łąkach i spotkaniach seks niemalże bez żadnych ograniczeń. Owa rewolucja wybuchła i niemalże nic nie mogło jej kontrolować. Wolna miłość królowała i zdobywała ogromną ilość fanów. Co więcej przyzwyczajone do monoligamii środowiska bez żadnych zastrzeżeń przyjmowały małżeństwa homoseksualistów.

Emocjonalne związki?

Współcześnie wielka ilość ludzi wciąż wyznaje ideę wolnej miłości. Odrzucają oni pogląd, że wyłączność seksualna jest przeciwna do utrzymania głębokich, długoterminowych relacji miłosnych. Nie oceniają oni partnera względem wierności, a co więcej często są przeciwni monogranicznym związkom. Identyfikują się z daną osobą w danej chwili, w czasie seksualnego aktu uniesienia.

 

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5