Solarium – tylko dla dorosłych

Seksportal 31 maja 2017 0
Solarium – tylko dla dorosłych

Dotychczas z solarium mógł skorzystać niemalże każdy i cieszyć się szybką i piękną opalenizną. Korzystać mógł każdy i często zapominaliśmy o umiarze. Korzystaliśmy z solarium zbyt często a co więcej ze sztucznego opalania korzystały nawet dzieci. Obecnie korzystać mogą z solarium jedynie dorosłe osoby. Czy ustawa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy to strzał w dziesiątkę?

Ustawa w trosce o zdrowie?

Ustawa dotycząca solarium, którą zaproponował Prezydent Andrzej Duda jest dokumentem opracowanym wspólnie z Sekcją Ochrony Zdrowia. Opiera się na szczegółowej analizie oddziaływania solarium na nasze zdrowie. Dotychczas na terenie Polski nie było żadnych regulacji, które dotyczyły korzystania z solarium. Z kolei rozpoznanie sytuacji a także wciąż rosnąca świadomość społeczna o szkodliwości promieniowania UV sprawiły, że obecny rząd potraktował tę kwestię zdrowia jako priorytet.

Trzy rozwiązania wedle ustawy

Szkodliwość solarium, podobnie jak alkoholu czy papierosów, sprawiła, że rząd wprowadził pewne ograniczenia. Dzięki temu ma zostać rozwiązany problem nadmiernego poddawania się sztucznemu opalaniu a co za tym idzie minimalizowanie wystąpienia nowotworu skóry. Okazuje się, że częste korzystanie ze sztucznego słońca sprawia, iż ryzyko zachorowania wzrasta aż o 20%. Nowa ustawa obejmuje:

• Zakaz korzystania z solarium osób, niepełnoletnich, które nie ukończyły 18 roku życia. Paragraf ten jest adekwatny do postanowień które dotyczą alkoholu i papierosów. Uznano, że ów zakaz będzie najlepszy wobec systematycznie rosnącej zachorowalności na czerniaka złośliwego, która dotyka ogromnej ilości młodych ludzi.

• Obowiązek umieszczenia w każdym solarium informacji o ryzyku które związane jest z ekspozycją ciała na sztuczne promieniowanie UV.

• Zakaz reklamy solarium. Opalone ciało może wywołać przekonanie, że opalenizna pochodząca z solarium jest zdrowa. Skojarzenie jest sprzeczne, dlatego reklama sztucznego słońca nie powinna znaleźć się w radiu, telewizji, prasie czy też w Internecie.

Nie ma bezpiecznej dawki promieniowania UV

Jak dowodzą badania medyczne, nie ma bezpiecznej dawki dla organizmu promieniowania UV. Ekspozycja ciała na promienie UV jest szkodliwym czynnikiem, określanym jako kancerogenny. Porównać ją można z paleniem tytoniu czy też nadmiernym piciem alkoholu, a nawet ze stosowaniem narkotyków. W tym zakresie na terenie Polski świadomość dotychczas była bardzo niska, co sprawiało, że wiele osób chętnie i często korzystało z możliwości opalania się w solarium. Bardzo często korzystały z tej możliwości osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia, nie mając świadomości o istniejącym zagrożeniu.

Nadmierna ekspozycja na promienie UV jest niebezpieczna dla ludzi w każdej grupie wiekowej, jednakże najbardziej narażone są dzieci i młodzież. Dzieje się tak dlatego, że skóra nie jest jeszcze w pełni dojrzała, a tym samym zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5