Toksyczny związek

Aneta R. 1 marca 2016 3
Toksyczny związek

Coraz częściej można usłyszeć pojęcie „toksyczny związek”. Czym on jest? Zacznijmy od tego, że toksyczne związki niszczą wszystkie nasze pozytywne uczucia. Jesteśmy nieufni wobec swego partnera, podejrzliwi, oskarżamy go o kłamstwo. Często w związku pojawia się manipulacja, zazdrość a nawet wrogość. Czasem czujemy się prześladowani przez partnera, chcemy wyrwać się ze związku, ale nie mamy na to wystarczająco siły.

Emocjonalne uzależnienie

W toksycznych związkach bardzo często pojawia się uzależnienie emocjonalne od partnera, czyli tak zwany Zespół Otella. Niezwykle często możemy mówić też o zazdrości, chociaż jednoznacznie trudno jest stwierdzić czy jest ona jedynie negatywnym uczuciem. Czasem, jeśli jesteśmy o siebie zazdrośni, wówczas podtrzymuje to wysoką temperaturę a tym samym jest on o wiele bardziej pikantny.

Kiedy jednak zazdrość przybiera formę patologiczną, zaczyna być uczuciem negatywnym. Tym samym nasz związek zmienia się w toksyczny. Kończy się nasze zaufanie do partnera, jesteśmy zaborczy, podejrzliwi. Niekiedy nasze relacje w związku są wręcz przepełnione zazdrością chorobliwą.

Toksyczny związek napędzany zazdrością i podejrzliwością

Nader często zdarza się, że tego typu związek jest napędzany jedynie zazdrością i podejrzliwością. Nie ma w nim miłości, zaufania i wzajemnej pomocy. Partnerzy kontrolują po kryjomu swoje komórki, przeglądają listy, włamują na maile. Czasem żądamy dowodów miłości, a wręcz nawet nienawidzą znajomych partnera, węsząc podstęp.

W toksycznym związku pojawia się również kłamstwo. Dotyczy zarówno błahych jak i poważnych spraw. Musimy się liczyć z tym, że ma na ogół krótkie nogi i pociąga za sobą przykre konsekwencje.

Jak pomóc sobie żyjąc w toksycznym związku?

Naturalnie najlepszą drogą jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Przeprowadzona wspólnie z terapeutą i partnerami rozmowa, może sprawić, że relacje się poprawią. Jednakże nie zawsze możemy odwrócić nasz los. Zdarza się, że nie dochodzimy do porozumienia i wtedy trzeba wybrać inne rozwiązanie. Jest nim rozstanie. Pomimo, że może być bolesne, to jednak jest często konieczne. Toksyczny związek, bowiem niszczy nie tylko nasze małżeństwo, ale także nas samych.

3 komentarze »

  1. african mango 12 października 2016 at 19:17 - Reply

    Good job 🙂

  2. african mango 12 października 2016 at 20:09 - Reply

    Dobry tekst 🙂

  3. Człowiek Mango 13 października 2016 at 15:30 - Reply

    Bardzo dobry wpis 🙂

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5