Czarne porzeczki i ich właściwości

Aneta R. 17 lipca 2019 0
Czarne porzeczki i ich właściwości

Czarne porzeczki to jedne z najzdrowszych owoców. Na uwagę zasługuje fakt, że już w 100 gramach owoców znajduje się ponad 260 % dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę C.

Porzeczka w medycynie ludowej

W dawnej, tradycyjnej medycynie ludowej czarne porzeczki cieszyły się ogromną popularnością. Stosowane były najczęściej, jako lecznicze owoce przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Bardzo często były również używane przy artretyzmie czy reumatyzmie. Dodatkowo stosowane były również, jako doskonała pomoc przy wypadaniu włosów, a niekiedy również, jako okłady na ślady po ukąszeniach komarów czy meszek. Obecnie również często stosuje się czarne porzeczki w celach leczniczych, bowiem udowodniono, że mają ogromną ilość właściwości leczniczych.

Właściwości zdrowotne czarnej porzeczki

Czarne porzeczki to ogromna ilość właściwości zdrowotnych, które zostały potwierdzone badaniami. Współcześnie najczęściej stosowane są przy anginie, a także innych chorobach dróg oddechowych. Warto sprawdzić również ich działanie, kiedy cierpimy na bóle głowy i migrenę. Porzeczki wspierają leczenie problemów żołądkowo-jelitowych czy ogólnego wyczerpania organizmu.

Bardzo często stosuje się porzeczki w czasie leczenia:

  • Niedokrwistości
  • Przyzębicy
  • skazie krwotocznej
  • zaćmie
  • złej krzepliwość krwi
  • wypadaniu włosów i zębów
  • zapaleniu gruczołu krokowego
  • Regulacji pracy nerek

Czarne porzeczki to ogromna ilość witaminy C, ponieważ w 100 g znajduje się 181 mg witaminy C. jest to o wiele więcej aniżeli znajduje się jej w cytrynach, pomarańczach, czy też innych owocach południowych.

Czarna porzeczka to także wielkie źródło antyoksydantów. Związki w niej zawarte hamują powstawanie w organizmie toksycznych związków, które to mogą prowadzić do chorób nowotworowych.

Czarne porzeczki to również cenne kwasy fenolowe, jakie to odpowiadają za oczyszczanie organizmu, oraz działają przeciwzawałowo i przeciwzapalnie oraz hamują rozwój bakterii i grzybów.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5