Uzależnienie od seksu – seksoholizm

Aneta R. 15 grudnia 2019 0
Uzależnienie od seksu – seksoholizm

Seksoholizm jest tak samo groźnym zjawiskiem jak narkomania oraz alkoholizm. Może być bardzo niebezpieczne, może skutkować nie tylko rozpadem związków, ale także mieć przełożenie na rozwój różnych chorób.

Seksoholizm to choroba

Seksoholizm jest chorobą, którą można i którą jak najbardziej należy leczyć. Przyczyna seksoholizmu nie jest łatwa do zdiagnozowania i bardzo często wynika ona z pewnych zaszłości. Wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, brak samoakceptacji, niskie poczucie własnej wartości to najczęściej pojawiające się przyczyny uzależnienia od seksu.

Przyczyny uzależnienia

W niektórych przypadkach możemy także mówić o przyczynach tkwiących w schorzeniach neurologicznych. Można tutaj wskazać chociażby na stwardnienie rozsiane czy też na wahania poziomu niektórych hormonów. Jakie są objawy seksoholizmu? Podstawowym jest nieodparta chęć podejmowania czynności seksualnych mimo pewnych przesłanek, które powodują, że te czynności nie powinny mieć miejsca. Seksoholizm często ma powiązanie ze zdradami, sprowadza się tylko i wyłącznie do zaspokojenia własnego pożądania. Mówiąc o seksoholizmie, nie można wskazywać wyłącznie na odbycie stosunku z inną osobą. W tym pojęciu możemy bowiem również umieścić nieodpartą masturbację. Seksoholizm to zjawisko, w którym seks staje się sensem życia, podstawową czynnością, która musi być zaspokojona. Tym samym wartości rodzinne, zdrowie, uczucia nie mają tutaj większego znaczenia.

Jak się leczyć?

Leczenie seksoholizmu w głównej mierze sprowadza się do psychoterapii. Jednakże w odniesieniu do niektórych pacjentów czymś niezbędnym staje się zastosowanie określonych leków. Na pewno jednak podstawowym elementem, jak w przypadku każdego innego nałogu, jest uświadomienie sobie powagi sytuacji, przyznanie się przed samym sobą, że mamy do czynienia z nałogiem, a nie tylko pewnym przyzwyczajeniem. W tym momencie pojawia się pewne światełko, że można uwolnić się z nałogu seksoholizmu. Jeśli nie podejmiemy żadnych radykalnych kroków, to należy mieć na uwadze, że owo uzależnienie będzie się pogłębiać.

Leave A Response »

CommentLuv badge
UA-41381763-5